Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Pliki te nie są przekazywane innym podmiotom w celu ich wykorzystania. Rozumiem
Menu

Sekcja Szermiercza
Międzyszkolnego Klubu Sportowego
Pałac Młodzieży Tarnów

Szermierka w Tarnowie

Początki szermierki w Tarnowie sięgają roku 1886, kiedy to Towarzystwo Strzeleckie "SOKÓŁ" wprowadziło naukę szermierki. Zajęcia prowadził weteran wojsk polskich, ówczesny guwernent książąt Sanguszków w Gumniskach, pan Michał Starzewski. Po jego śmierci niestety przez długie lata szermierka nie istniała w Tarnowie. Dopiero w 1896 roku zawiązał się klub szermierzy, którego prezesem wybrany został dr Józef Starzewski.

W roku 1910 tarnowski "Sokół" stał się organizacją paramilitarną. Nauka szermierki nie miała już innego celu, jak przygotowanie młodych ludzi na odpowiednio wyszkolonych żołnierzy w polskich oddziałach bojowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, szermierka w Polsce rozwijała się bardzo prężnie, lecz ograniczała się do środowisk oficerskich i akademickich. To wpłynęło niestety na fakt, że Tarnów w okresie międzywojennym zniknął z szermierczej mapy Polski.

Ponownie szermierka w Tarnowie zaistniała dopiero w 1955 roku. Właśnie wtedy pod patronatem Ligi Obrony Kraju z inicjatywy pana Mieczysława Legutko powstaje sekcja szermiercza. Szybko przybywa czynnych uczestników zajęć. W 1961 r. sekcja szermiercza zostaje przeniesiona do Zakładowego Klubu Sportowego UNIA Tarnów. Patronat największego tarnowskiego klubu sportowego wpływa na polepszenie warunków treningowych i lepsze wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Zajęcia prowadzone są w trzech broniach: floret, szabla i szpada. Rośnie popularność tej dyscypliny spotru, a najbardziej rozkochani w niej przystępują do kursu instruktorskiego, upoważniającego do prowadzenia zajęć z młodzieżą. Są wśród nich: Czesław Koziarzewski, Leszek Śnieżko, Maria Bałut, Andrzej Burnagiel, Zdzisław Schab. Właśnie z inicjatywy jednego z nich - Czesława Koziarzewskiego, w roku 1968 w ówczesnym Młodzieżowym Domu Kultury (od roku 1972 Pałac Młodzieży) powstaje sekcja szermiercza. W ten sposób do roku 1976 w Tarnowie funkcjonują dwie sekcje szermiercze: ZKS Unia i MKS MDK (PM).

Niestety rok 1976 nie był szczęśliwym dla sekcji szermierczej działającej w ramach ZKS Unia Tarnów. Klub zwiększając nakłady na sztandarowe sekcje tj. piłkę nożną i żużel, rezygnuje z prowadzenia sekcji szermierczej. Mieczysław Legutko kontynuuje pracę z młodzieżą w MKS PM Tarnów aż do 1983 r. służąc swoim wychowankom i współpracownikom swoim wieloletnim doświadczeniem.

W 1982 roku zostaje uhonorowany przez Zarząd Polskiego Związku Szermierczego "Złotą Odznaką 60-lecia PZS" za zasługi dla rozwoju polskiej szermierki. Nie przesadne będzie określenie Mieczysława Legutki mianem "Ojca" nowoczesnej szermierki w Tarnowie.

opracowane na podstawie materiałów
udostępnionych przez p. Rafała Kotwieję
byłego zawodnika i trenera naszej sekcji
 

Zainteresowanych historią Sekcji Szermierczej MKS PM Tarnów zapraszamy tutaj.

Facebook

Menu